fbpx
14Jul

Mezi příznaky reakce patří svědění, zarudnutí a otok

Na rozdíl od inzulínu před jídlem, který je třeba podávat před každým jídlem, je třeba bazální inzulín aplikovat pouze jednou nebo dvakrát denně. Protože tento inzulín působí dlouhodobě, nemusíte si injekce načasovat kolem jídla a může udržet hladinu cukru v krvi stabilní po delší dobu.

Stručný průvodce, který vám pomůže aplikovat bazální inzulín

Bazální inzulín vyžaduje každodenní injekci. Mezi možnosti patří inzulínové pero s předplněnou náplní obsahující dávku inzulinu nebo injekční stříkačka, kterou naplníte předepsanou dávkou z lahvičky s inzulínem.

Dávky inzulínu se liší a lékař určí, kolik inzulinu potřebujete ke zvládnutí diabetu.

Inzulín se nevstřikuje do svalů nebo žil, ale spíše do tkáně pod kůží. Váš lékař vám ukáže, jak a kde podávat dávky. S největší pravděpodobností si podáte inzulín do břicha, aby se mohl rychle vstřebat do vašeho krevního oběhu. Inzulín vstříknutý do paže nebo stehna trvá déle, než se dostane do krevního oběhu. (12)

Před podáním si umyjte ruce a očistěte místo vpichu alkoholem. Uchopte nebo sevřete záhyb kůže a poté jehlu vpíchněte pod úhlem 90 stupňů. Pokud jste hubení, možná budete muset místo toho jehlu napíchnout pod úhlem 45 stupňů. (13)

Nezapomeňte otočit místo vpichu. Pokud si podáváte inzulín každý den na stejné místo, mohly by se v této oblasti vytvořit tukové usazeniny a snížit absorpci inzulínu. (14)

Je také důležité, abyste své jehly opakovaně nepoužívali ani s nikým nesdíleli a musíte se ujistit, že je inzulín správně skladován a nevypršela jeho doba použitelnosti. (13)

Inzulínová pumpa může být alternativou, pokud užíváte bazální inzulín spolu s rychle působícím inzulínem před jídlem. Jedná se o malé zařízení, které dodává inzulín 24 hodin denně, v závislosti na potřebách vašeho těla. Inzulin vstupuje do vašeho těla katetrem připevněným pod kůží. (15)

SOUVISEJÍCÍ: Dos a ne inzulínové injekce

Dávky a jemné doladění bazálního inzulínového režimu

Dávka středně působícího, dlouhodobě působícího a ultra dlouhotrvajícího inzulínu, kterou obdržíte, závisí na vašem životním stylu a potřebě inzulínu v těle. Když začnete užívat inzulínové injekce, může vám lékař předepsat jednu injekci denně na základě vaší hmotnosti a poté dávku doladit nebo upravit později.

Pokud jste v bazálním inzulínu nováčkem, lékař vám pravděpodobně začne dávkovat 10 jednotek denně před spaním, ačkoli mnoho lidí vyžaduje 40 až 50 jednotek. (16)

Nezapomeňte sledovat hladinu cukru v krvi před spaním a po něm. V ideálním případě by se vaše hladina glukózy měla během spánku zvýšit nebo snížit maximálně o 30 miligramů na decilitr (mg/dl). (17) Jakákoli větší nebo nižší změna by mohla naznačovat potřebu upravit dávku inzulínu. Promluvte si se svým lékařem, abyste určili správné množství inzulínu.

Někteří lidé musí ke správě hladiny cukru v krvi používat kombinaci inzulínů. Nemůžete míchat determir, glargin nebo degludec s rychle působícími inzulíny. NPH lze smíchat s rychle působícími inzulíny a ve skutečnosti může být předepsán v předem smíchaném kontejneru. To zahrnuje 70 procent inzulínu NPH s 30 procenty běžného inzulinu (Humulin R), nebo vám lékař může předepsat NPH s přípravkem Humalog nebo NPH s přípravkem NovoLog. (4)

SOUVISEJÍCÍ: 10 překvapivých příčin kolísání krevního cukru

Potenciální vedlejší účinky bazálního inzulínu

Je důležité užít příslušnou dávku bazálního inzulínu, aby nedošlo k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi, což by způsobilo hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi). K tomu může dojít, pokud si dáte příliš mnoho inzulínu.

Mezi příznaky hypoglykémie patří:

Zmatenost, třes, rychlý srdeční tep, bolesti hlavy záchvaty

Pokud máte tyto příznaky, snězte pár sušenek nebo kousek tvrdého cukroví, které pomůže tento stav zvrátit.

SOUVISEJÍCÍ: Nejlepší kousky ke zvýšení nízkého krevního cukru

Existuje také riziko vzniku alergické reakce v místě vpichu. Mezi příznaky reakce patří svědění, zarudnutí a otok. Pokud jste alergičtí na inzulín, můžete pociťovat nevolnost a zvracení. (18)

Poraďte se svým lékařem, pokud se u vás objeví hypoglykemie nebo příznaky alergické reakce. Váš lékař může potřebovat upravit dávku nebo předepsat jiný typ inzulinu.

Takeaway: Správná dávka a typ inzulinu pro zdravý život

Inzulin je nástrojem, který dodává vašemu tělu energii. Pokud vaše tělo nevytváří inzulín nebo inzulín nepoužívá správně kvůli cukrovce typu 1 nebo typu 2, bazální injekce mohou pomoci stabilizovat váš krevní cukr a snížit pravděpodobnost diabetických komplikací, https://harmoniqhealth.com jako je poškození ledvin, poškození očí, poškození nervů a srdce.

Dodržujte pokyny lékaře a vezměte si inzulin podle předepsaného předpisu. Pokud máte pocit, že váš inzulín nefunguje efektivně, promluvte si se svým lékařem o vyladění dávky.

Zdroje, které milujeme

Americká diabetická asociace

Kaiser Permanente

Rada pro diabetes

British Diabetes Association

Za typem 1

Self-management diabetu

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí

Národní institut zdraví

The Johns Hopkins Patient Guide to Diabetes

Redakční zdroje a ověřování faktů

Redakční zdroje a ověřování faktů

Základy inzulínu. Americká diabetická asociace. 16. července 2015. Bazální inzulíny (středně pokročilé a dlouhodobě působící). The Johns Hopkins Patient Guide to Diabetes. Slinivka a diabetes. British Diabetes Association. Druhy inzulínu a jak fungují. Kaiser Permanente. 12. června 2015. Bazální bolus – bazální bolusová injekce inzulínu. British Diabetes Association. Rychle působící inzulín. Self-management diabetu. 29. ledna 2014. Almekinder E. Řízení diabetu bez inzulínu – je to možné? Rada pro diabetes. 15. ledna 2018. Prediabetes Rezistence na inzulín. Národní institut pro diabetes a zažívací a ledvinové choroby. Srpen 2009. Stravovací návyky a plánování jídla. Americká diabetická asociace. 20. září 2017. O metforminu. NHS. Příznaky Příčiny diabetu. Národní institut pro diabetes a zažívací a ledvinové choroby. Listopad 2016. Cukrovka: Jak používat inzulín. Americký rodinný lékař. 1. srpna 1999. Podání injekce inzulínu. MedlinePlus. 7. srpna 2016. Ramdas S, Ramdas A, Ambroise M. Místo vpichu inzulínu Dystrofická kalcifikace s tukovou nekrózou: kazuistika neobvyklého nepříznivého účinku. Journal of Family Medicine a primární péče. Červenec – září 2014. Cid M. Vše, co potřebujete vědět o terapii inzulínovou pumpou. Rada pro diabetes. 15. ledna 2018. Předpis inzulínu. Kanadská asociace diabetu. 5. května 2014. Scheiner G. Dostáváme se k Basals. Self-management diabetu. 21. října 2016. Alergie na inzulín. Za typ 1. Zobrazit méně

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o diabetu!

Nejnovější v diabetu 2. typu

5 způsobů, jak zvládnout diabetes typu 2 při práci z domova

Nedovolte, aby vám rutina práce z domova způsobila horskou dráhu s cukrem v krvi.  

Od Krista Bennetta DeMaia 31. března 2021 Sponzorovaný reklamní obsah

Food Rx: Endokrinolog sdílí to, co sní za den, aby pomohl předcházet diabetu 2. typu

Lékař ze Stanfordské univerzity, který se specializuje na léčbu lidí s diabetem 2. typu a obezitou, hovoří o záludném pojídání zeleniny a porcování rýže. . .

Od Kate Ruder 18. března 2021

Cukrovka 2. typu spojená se zvýšeným rizikem Parkinsonovy choroby

Genetická data naznačují, že může existovat přímý vztah mezi diabetem 2. typu a vyšším rizikem pohybové poruchy, jakož i její progresí. . .

Lisa Rapaport, 12. března 2021

Více důkazů Semaglutidová injekce jednou týdně pomáhá lidem s diabetem zhubnout

Semaglutid, prodávaný v nižší dávce pod značkami Ozempic a Rybelsus k léčbě diabetu 2. typu, může být také bezpečný a účinný při chronické váze. . .

Od Lisy Rapaportové, 8. března 2021

8 věcí, které by lidé s diabetem měli vědět o vakcínách proti COVID-19

Zjistěte více o bezpečnosti, účinnosti a významu očkovacích látek proti COVID-19, pokud vy nebo váš blízký žijete s diabetem 1. nebo 2. typu.

Od Kate Ruder, 21. ledna 2021

Existuje souvislost mezi diabetem typu 2 a znečištěním ovzduší?

Rozvíjející se vědecké studie naznačují, že vystavení znečištění ovzduší může ovlivnit riziko diabetu a ztěžuje zvládání této nemoci, pokud vy. . .

Od Kate Ruder 20. ledna 2021

Metformin může vést ke zdravějšímu těhotenství u žen s diabetem 2. typu

Těhotné ženy s diabetem 2. typu, které užívaly metformin, přibraly na váze, vyžadovaly méně inzulinu a měly nižší riziko porodu velkých dětí. . .

Od Lisa Rapaportová 10. prosince 2020

Většina pacientů s diabetem může mít za 10 let velmi vysoké riziko smrtelné srdeční choroby

Nová zjištění studie zdůrazňují důležitost zvládání rizikových faktorů srdečních chorob, pokud žijete s diabetem 2. typu.

Od Melissy John Mayer 1. prosince 2020

Středomořská strava vázaná na 30 procent sníženého rizika diabetu u žen

Dvacetileté výsledky sledování pomáhají osvětlit klíčové cesty v těle, které pomáhají vysvětlit ochranné výhody tohoto oblíbeného stylu stravování.

Od Becky Upham 23. listopadu 2020

7 nízkosacharidových dietních chyb, kterým je třeba se vyvarovat, pokud máte cukrovku

Omezení sacharidů je základem léčby diabetu, ale není spolehlivé. Vyhněte se těmto chybám s nízkým obsahem sacharidů pro lepší zdraví s diabetem 2. typu.

Od K. Aleisha Fetters 13. listopadu 2020 “

V některých případech může být diagnóza diabetu dokonalou záminkou, jak obnovit vaše zdraví, a případně zlepšit kvalitu vašeho života.

Diabetes je příliš dlouho spojován s kratší než průměrnou délkou života a nižší kvalitou života těchto lidí s tímto onemocněním. Jak se ale ukazuje, při dobře zvládnuté cukrovce tomu tak často není. Se správnými nástroji, přístupem a systémem podpory může kdokoli s diabetem změnit průběh svého zdraví.

Proč mít cukrovku nutně neznamená, že zemřete dříve

Je pravda, že když vezmete v úvahu kardiovaskulární komplikace související se srdcem, muži a ženy s diabetem mají podle výzkumu vyšší počet předčasných úmrtí než jejich vrstevníci bez onemocnění. Je však také pravda, že žádní dva lidé s diabetem nejsou stejní a jak člověk zvládá svůj krevní cukr, je klíčové při zvažování toho, jak by nemoc mohla ovlivnit vaši délku života.

“Diabetes nemusí nutně změnit průměrnou délku života někoho – jde o to, jak diabetes postupuje.” U každého jedince bude diabetes postupovat jinak, “říká Joanne Rinker, RD, CDE, ředitelka praxe a vývoje obsahu v American Association of Diabetes Educators. “Pokud postupuje extrémně pomalým tempem, protože diabetes je tak individualizovaný, může být tak pomalý, že to nijak neovlivní jejich délku života.” ”

Místo toho, abychom mysleli jen na to, jak cukrovka ovlivní váš život, odborníci naznačují, že lidé s tímto onemocněním by se měli podívat na své celkové zdraví v širším měřítku. “Cukrovka není ojedinělé onemocnění, na které by se měl člověk soustředit.” Zaměřte se na to, jak můžete zlepšit různé rizikové faktory, které mohou ovlivnit fungování srdce a dalších orgánů, “říká Medha Munshi, MD, ředitelka programů geriatrického diabetu v Joslin Diabetes Center v Bostonu. “Je důležité si myslet:” Jaké jsou faktory, které by ovlivnily moji délku života? “

Některé faktory, jako jsou geny, nelze změnit, ale úprava stravy, cvičení a kuřáckých návyků může mít pozitivní zdravotní účinky, pokud jde o zvládání diabetu, a podle zveřejněné studie bylo spojeno s prodloužením délky života v červnu 2017 v časopise Diabetic Medicine.

Jak může diagnóza diabetu skutečně zlepšit kvalitu života

Mnoho lidí žije s diabetem roky, než je diagnostikováno, ale jakmile jsou, mohou se k tomuto stavu postavit čelem. V důsledku jejich úsilí může mnoho lidí skutečně zjistit, že jejich kvalita života je lepší, než byla před diagnostikováním.

“Jakmile mají diagnózu a přijmou opatření – ať už je to jen změna chování, protože dlouho neměli cukrovku, nebo změny chování v kombinaci s léčebným režimem – cítí, že poté, co byli, mají mnohem vyšší kvalitu života.” diagnostikováno, “říká Rinker.

Důležitost prevence progrese diabetu a srdečních chorob

“Co je důležité si uvědomit, že při absenci kardiovaskulárních chorob bude délka života záviset na progresi diabetu,” říká Rinker. To znamená, že je důležité dobře jíst, cvičit a užívat léky, pokud to doporučí lékař.

Stejně důležité je předcházet nebo zvládat další stavy, jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak nebo chronický zánět. Když je člověku diagnostikována cukrovka, jeho poskytovatel zdravotní péče bude požadovat, aby byl vyšetřen na srdeční onemocnění a aby se snížilo riziko jeho rozvoje v budoucnosti. Za tímto účelem může být diagnóza diabetu prvním krokem ke zvládnutí nebo zvrácení život ohrožujících stavů, což může potenciálně vést k delšímu životu.

“Někomu, kdo má depresi z diagnózy diabetu, řeknu:” Tato nemoc tě donutí dělat věci, které bys měl dělat i tak. ” Měli byste dobře jíst a cvičit. ‘Mohlo by to ve skutečnosti prodloužit jejich život, protože budou dělat věci, které by před diagnózou neudělali,” říká doktor Munshi.

Pro některé lidi mohou mít tato opatření neuvěřitelné výhody: Zpráva publikovaná v září 2017 v British Medical Journal navrhla udržení zdravé hmotnosti a snížení hladiny glukózy v krvi může dokonce pomoci zvrátit diabetes typu 2.

Jak může obhajoba vašeho zdraví pomoci prodloužit váš život s diabetem

Jako vždy, nejdůležitějším krokem, který může člověk žijící s diabetem učinit ke zlepšení kvality svého života – a potenciálně jej prodloužit – je promluvit za sebe, aby získal potřebnou sociální a lékařskou podporu. “Zeptejte se svého poskytovatele na otázky, požádejte o možnost přístupu k pedagogovi diabetu a snažte se být co nejaktivnější,” říká Rinker.

Sebeobhajování by se však nemělo zastavit u dveří ordinace; je důležité mluvit s rodinnými příslušníky a přáteli, aby pochopili, jak si podat ruku, ať už rozpoznává známky hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi), nebo ví, jaké občerstvení si připraví před příští prázdninovou schůzkou. Recenze publikovaná v listopadu 2013 v časopise Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity naznačila, že podpora od přátel a rodiny vám může pomoci dodržovat plán léčby diabetu.

Následující kroky vám pomohou zvládnout cukrovku a potenciálně prodloužit váš život:

Vězte, že diagnóza není trest smrti. Podnikněte kroky k prevenci progrese a komplikací. “Všechno o cukrovce je o prevenci.” Jakmile vám bude diagnostikována cukrovka, nelze toho mnoho udělat, abychom ji zvrátili, ale nyní máme spoustu nástrojů, jak komplikacím předcházet. Jednou součástí je zajistit, aby byly vaše krevní cukry dobře kontrolovány. Ale pak jsou také přidružené stavy, které je důležité vzít v úvahu, jako vysoký krevní tlak, jako vysoký cholesterol, “říká Munshi. Spolupracujte s odborníkem na výživu nebo lékařem na vytvoření individuálního stravovacího plánu a poté jej dodržujte. Začněte cvičením, které odpovídá vašemu životnímu stylu a úrovni aktivity.

Categories: Uncategorized