fbpx
23Mar

Źródła redakcyjne i odniesienia do weryfikacji faktów Kto ma niepłodność

Problemy z jądrami Posiadanie niezstąpionego jądra, zaburzenie gonad lub uszkodzenie jądra może powodować problemy z funkcjonowaniem jąder i produkcją nasienia. Zaburzenia hormonalne Zaburzenia hormonalne, w tym hipogonadyzm (stan, który powoduje, że organizm nie wytwarza wystarczającej ilości testosteronu) lub problemy z tarczycą, mogą prowadzić do problemów z płodnością. Problemy z plemnikami Niektórzy mężczyźni mają problemy z wytwarzaniem wystarczającej ilości plemników lub mogą wytwarzać plemniki, które mają nieprawidłowy kształt lub nie są „dobre”. „Te plemniki mogą mieć trudności z dotarciem do komórki jajowej i jej zapłodnieniem. Zatory Blokady w przewodach odprowadzających plemniki z jąder mogą powodować problemy z płodnością. Problemy z wytryskiemVaricocele To rozszerzenie żył w mosznie może zaszkodzić produkcji nasienia i występuje u około 40 procent mężczyzn z problemami z płodnością, zauważył ASRM w artykule opublikowanym w grudniu 2014 r. w czasopiśmie Fertility and Sterility. (11)

Jak naturalnie zoptymalizować płodność

Zajście w ciążę wymaga czasu. Nawet w przypadku w pełni płodnych par w wieku dwudziestu i trzydziestu lat zajście w ciążę może rutynowo trwać kilka miesięcy. Po trzydziestce możesz czuć, że nie masz już czasu na luksus. Na szczęście istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby zoptymalizować swoją naturalną płodność i począć tak szybko, jak to możliwe.

Zrozum płodność i jak działają metody uświadamiania płodności, abyś mógł opracować strategię

Śledź owulację. Czas stosunku seksualnego w okolicach owulacji.

Najlepszym sposobem na zajście w ciążę jest uprawianie seksu co jeden do dwóch dni w okresie płodnym, mówi ASRM. (5,7)

Czym jest tak zwane okno płodne?

Okres płodności to pięć lub sześć dni cyklu kobiety tuż przed owulacją, kiedy seks najprawdopodobniej doprowadzi do zapłodnienia komórki jajowej. (5,7)

Zazwyczaj kobieta co miesiąc owuluje jedno jajeczko. Podczas owulacji komórka jajowa przechodzi z jajnika do jajowodu. Jeśli w jajowodzie znajdują się plemniki, może dojść do zapłodnienia. Plemniki mężczyzny mogą przetrwać w ciele kobiety do pięciu dni. (12)

Owulacja ma miejsce na kilka tygodni przed okresem. Na przykład kobieta z 28-dniowym cyklem może spodziewać się owulacji w 14. dniu swojego cyklu lub w jego pobliżu, umieszczając okienko płodne między (włącznie) dniami 9. do 14. (7)

Nie wszystkie kobiety mają 28-dniowy cykl. Normalna długość cyklu miesiączkowego różni się między kobietami, a niektóre kobiety mają długość cyklu miesiączkowego, która zmienia się z miesiąca na miesiąc.

Aby wykorzystać płodne okno, dowiedz się, dlaczego „współżycie seksualne we właściwym czasie” jest kluczowe

Metody oparte na świadomości płodności mogą pomóc parom lepiej zrozumieć miesięczny cykl kobiety i czas jej owulacji, aby mogły w pełni wykorzystać okres płodności.

Metody śledzenia owulacji oparte na świadomości płodności obejmują: (12)

Prowadź kalendarz menstruacyjny. Codziennie rano mierz swoją podstawową temperaturę ciała. Temperatura ciała kobiety może wahać się około 0,5 stopnia F w czasie owulacji, więc śledzenie, kiedy ta zmiana nastąpi, może pomóc w obserwowaniu miesięcznego wzorca organizmu. Sprawdź śluz szyjki macicy. Gdy kobieta zbliża się do owulacji, jej śluz szyjki macicy zmienia się z gęstego i mętnego w cieńszy, wyraźniejszy i bardziej śliski. Użyj zestawu do przewidywania owulacji. Te zestawy do oddawania moczu na patyk wykrywają hormon luteinizujący (LH), hormon, którego szczyt osiąga się tuż przed owulacją.

Zdecyduj się na smarowanie lub smarowanie pochwy przyjazne dla płodności

Wykazano, że niektóre lubrykanty dopochwowe spowalniają ruch plemników lub zmniejszają ich zdolność do przetrwania w pochwie. Należą do nich komercyjne smary na bazie wody, ślina i oliwa z oliwek, zgodnie z artykułem opublikowanym w styczniu 2017 r. w czasopiśmie Fertility and Sterility. (13)

Możesz zamiast tego zdecydować się na osobisty lubrykant, który jest przyjazny dla płodności. ASRM i Towarzystwo Endokrynologii Rozrodu zalecają następujące lubrykanty jako bezpieczne dla plemników: (13)

Smary na bazie celulozy, w tym Pre-Seed i ConceivEaseOlej mineralnyOlej canola

Bądź otwarty na ocenę płodności i leczenie niepłodności

Pary zmagające się ze spadkiem płodności związanym z wiekiem lub innymi przyczynami niepłodności mogą zdecydować się na ocenę przez endokrynologa reprodukcyjnego, zwanego również specjalistą od niepłodności.

Endokrynolog reprodukcyjny może przeprowadzić testy w celu ustalenia przyczyny niepłodności i zalecić dalsze leczenie.

Endokrynolog rozrodu może również ocenić rezerwę jajnikową lub liczbę i jakość pozostałych jaj. Ale niektóre badania, w tym badania opublikowane w październiku 2017 r. w Journal of the American Medical Association, sugerują, że miary rezerwy jajnikowej mogą nie być dobrymi predyktorami tego, jak prawdopodobne jest poczęcie przez kobietę – czy to w sposób naturalny, czy podczas leczenia. (14)

Zapisz się na nasz biuletyn o zdrowiu kobiet!

Źródła redakcyjne i weryfikacja faktów

Bibliografia

Kto ma niepłodność? Narodowe Stowarzyszenie Niepłodności. Jak się dzieje w ciąży. Zaplanowane Rodzicielstwo. American College of Obstetricians and Gynecologists Committee on Gynecological Practice oraz Practice Committee of American Society for Reproductive Medicine. Spadek płodności kobiet związany z wiekiem. Płodność i bezpłodność. Marzec 2014. Ocena niepłodności. Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Październik 2017. Wiek i płodność: przewodnik dla pacjentów. Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. 2012. Czy mój wiek wpływa na moją płodność? Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu. 2014. Optymalizacja naturalnej płodności. Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu. Optymalizacja płodności samców. Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu. 2012. Niepłodność kobiet. Urząd Spraw Ludnościowych. Listopad 2017. Jakie są możliwe przyczyny niepłodności męskiej? Eunice Kennedy Shriver Narodowy Instytut Zdrowia i Rozwoju Dziecka. Styczeń 2017. Komitet ds. Praktyki Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Towarzystwa Rozrodu Męskiego i Urologii. Raport na temat żylaków powrózka nasiennego i niepłodności: opinia komitetu. Płodność i bezpłodność. Grudzień 2014. Metody planowania rodziny oparte na świadomości płodności. Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Kwiecień 2015. Komitet ds. Praktyki Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Towarzystwa Endokrynologii Rozrodu i Niepłodności. Optymalizacja naturalnej płodności: opinia komitetu. Płodność i bezpłodność. Styczeń 2017. Steiner AZ, Pritchard D, Stańczyk FZ, et al. Związek między biomarkerami rezerwy jajnikowej a niepłodnością starszych kobiet w wieku rozrodczym. Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego. Październik 2017.

Źródła

Nie, płodność kobiet nie „spada z klifu” w wieku 35 lat. The Washington Post. 22 lipca 2014 r. Informacje o płodności. Przejęcie kontroli nad płodnością (TCOYF). Pokaż mniej

Najnowsze osiągnięcia w zakresie płodności

Zapytaj najlepszego lekarza Castle Connolly: Jakie są oznaki, że ktoś może być niepłodny?

Znany specjalista ds. płodności, uznany za najlepszego lekarza Castle Connolly, omawia objawy niepłodności, sposób jej diagnozowania i dostępne opcje. . .

Do 29 kwietnia 2021

Zapytaj najlepszego lekarza Castle Connolly: poznaj swoje możliwości leczenia niepłodności

Specjalista opowiada o najnowszych osiągnięciach nauki w diagnostyce i leczeniu fragmentacji DNA plemników.

Do 28 kwietnia 2021

Co mówią nam testy psów na temat płodności człowieka?

To nie jest kanarek w kopalni węgla, ale jest blisko. Naukowcy zmierzyli toksyny w jądrach psów, aby ustalić, czy chemikalia w domach powodują reprodukcję człowieka. . .

Autor: Michael Dolan 19 kwietnia 2021 r.

Czy histerektomia jest nadużywana, aby zatrzymać krwawienie poporodowe?

Według nowych badań mniej inwazyjna procedura może zachować płodność, potencjalnie ratując życie.

Autor: Becky Upham 23 marca 2021 r.

Kontrola urodzeń i moc planowania rodziny

Katherine Lee 18 marca 2021 r.

Wczesna utrata ciąży może wywołać objawy stresu pourazowego

Badania pokazują, że poronienie i ciąża pozamaciczna mogą prowadzić do utrzymujących się objawów stresu pourazowego, lęku i depresji — czasami w. . .

Przez Stacey ColinoPaździernik 15, 2020

Rewelacje dotyczące poronienia przez celebrytów zachęcają do zamieszczania osobistych tweetów na temat problemów z płodnością

Nowe badanie pokazuje, że kiedy celebrytki ujawniają swoje poronienia, więcej kobiet szuka informacji i pocieszenia w mediach społecznościowych.  

Przez Stacey Colino13 stycznia 2020

Najnowsze testy płodności OTC wywołują zamieszanie

Nowe badanie wykazało, że testy płodności oparte na hormonach bezpośrednio do konsumentów są jednocześnie wzmacniające i tajemnicze.  

Przez Stacey Colino3 stycznia 2020

Co powiedzieć (i czego nie mówić) osobie żyjącej z niepłodnością

Jak zaoferować wsparcie przyjacielowi lub członkowi rodziny, który ma problemy z płodnością lub utratą ciąży.   

By Stacey ColinoListopad 19, 2019

Czy dieta Keto może pomóc zwiększyć płodność?

Spojrzenie na wpływ, jaki dieta ketogeniczna o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów może mieć na zdolność pary do zajścia w ciążę.

By Stacey Colino8 stycznia 2019"

Edukacja seksualna, czyli nauka o ptakach i pszczołach w szkole publicznej, nie jest już dana. Shutterstock

25 lipca 2018

Protestujący polityczni mogą krzyczeć i trzymać znaki nakazujące rządowi USA „zdjąć swoje prawa z mojego ciała”, ale obecna administracja prezydencka próbuje zrobić coś wręcz przeciwnego.

Chociaż antykoncepcja kobiet do niedawna była łatwo dostępna i bezpłatna w ramach większości planów opieki zdrowotnej poprzez Ustawę o przystępnej cenie, wdrożoną, gdy prezydentem był Demokrata Barack Obama, polityka może odegrać znaczącą rolę w tym, jak to zmienić. Za prezydenta republikańskiego Donalda Trumpa dostępność środków kontroli urodzeń i przystępność cenowa była zagrożona.

Powiązane: Kontrola urodzeń w Ameryce: krótka historia antykoncepcji 

„Administracja Trumpa przyjmuje zupełnie inne podejście niż administracja Obamy” – powiedział dr Adam Block, adiunkt zdrowia publicznego w New York Medical College w Valhalla w stanie Nowy Jork. Administracja Obamy chciała szerzej udostępnić kontrolę urodzeń. Administracja Trumpa przenosi decyzję o [dostępie do kontroli urodzeń] z powrotem w ręce pracodawców. ”

Powiązane: Co to jest antykoncepcja awaryjna?

W rezultacie sposób, w jaki ludzie uzyskują i ile płacą za kontrolę urodzeń, zależy od ich ubezpieczenia (lub jego braku), ich finansów oraz tego, czego dowiadują się o swoich opcjach od lekarza lub innego źródła.

Jak ustawa o przystępnej cenie działa w zakresie antykoncepcji

Podczas gdy Obama był prezydentem, ustawa o przystępnej cenie (ACA) stała się prawem w 2010 r. (1). Zapewniła kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich w Stanach Zjednoczonych, aby zapłacić i uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. ACA pozwoliła kobietom nie płacić nic za antykoncepcję (2), w tym między innymi pigułki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, sterylizację i antykoncepcję awaryjną.

Kiedy ACA początkowo uchwaliła, istniały wyjątki dla organizacji religijnych, takich jak Kościół katolicki zatrudniający głównie księży i ​​zakonnice; Szpitale katolickie zatrudniające tysiące osób niereligijnie nie otrzymały zwolnienia. Jednak w 2012 r. prywatna firma Hobby Lobby, zajmująca się handlem artystycznym i rękodziełem, wniosła pozew przeciwko administracji Obamy i poprosił o to samo zwolnienie religijne. W 2014 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł (3) na korzyść Hobby Lobby.

W październiku 2017 r., po tym, jak Trump został prezydentem na początku tego roku, on i jego administracja zezwolili każdemu pracodawcy na ubieganie się o zwolnienie moralne lub religijne, jeśli firma chciała odmówić objęcia antykoncepcją w ramach planu ubezpieczenia zdrowotnego pracodawcy w oparciu o szczerze wyznawane przekonania religijne sprzeciwiające się taki zasięg. (4)

Kwestia ta została zakwestionowana przez kilka stanów i jest obecnie przedmiotem debaty w sądach, powiedział Block.

Powiązane: Kup teraz, aby uzyskać niedrogą kontrolę urodzeń w przypadku zmiany zakresu

W grę wchodzi nowe pytanie: kto płaci za kontrolę urodzeń?

W miarę jak polityka przechodzi przez system sądowniczy, stawką jest pytanie, kto płaci za kontrolę urodzeń.

Podobnie jak w przypadku aborcji, dostępność kontroli urodzeń może się różnić w zależności od tego, jak konserwatywne jest państwo, jeśli polityka antykoncepcji i wyjątków religijnych/moralnych posunie się naprzód, powiedział Block.

Opcje antykoncepcji różnią się w zależności od kosztów i zakresu ubezpieczenia

Block powiedział, że niektóre plany ubezpieczeniowe oparte na ACA, zazwyczaj te najbardziej podstawowe, mogą oferować tylko minimalne wymagania stanowe – więc być może tylko tabletki antykoncepcyjne i zastrzyki hormonalne, ale nie bardziej kosztowne metody, takie jak wkładki wewnątrzmaciczne. W takich przypadkach Block twierdzi, że ludzie zawsze mogą kupić większy zasięg, aby udostępnić https://harmoniqhealth.com/pl/ więcej opcji.

„Ludzie znają swoje zarobki” – powiedział. „Powinni zaplanować budżet, aby móc kupić środki antykoncepcyjne, rozejrzeć się i sprawdzić, czy są dostępne wersje generyczne lub niehormonalne środki antykoncepcyjne”, aby zobaczyć, jak obniżyć koszty.

Płacenie z własnej kieszeni za kontrolę urodzeń może być zaporowo drogie

Ale dla kobiet o niższych dochodach taka polityka ma inny wpływ, powiedziała Erica Sackin, dyrektor ds. komunikacji politycznej w Planned Parenthood Federation of America i Planned Parenthood Action Fund, oba z siedzibą w Waszyngtonie. „Dla wielu kobiet, nawet jeśli muszą płacić ubezpieczenie, a co dopiero z własnej kieszeni, antykoncepcja może być zbyt droga. Jeśli musisz płacić z własnej kieszeni, tabletki antykoncepcyjne mogą na przykład kosztować nawet 600 USD rocznie. Jeśli jesteś młody, student itp., może to być zupełnie nieosiągalne. ”

Co może się stać, jeśli zmienią się przepisy dotyczące antykoncepcji?

Jeśli antykoncepcja nie jest już objęta amerykańskimi planami ubezpieczeń zdrowotnych, liczba ciąż wśród nastolatek i niezamierzonych ciąż z pewnością wzrośnie, powiedział Sackin. Zgodnie z ACA świadczenia z tytułu kontroli urodzeń oznaczały, że 62,4 mln kobiet miało dostęp do antykoncepcji bez dopłaty. W rezultacie ciąża nastolatek jest obecnie na najniższym poziomie w historii, a odsetek niezamierzonych ciąż jest niski od 30 lat, powiedział Sackin. Przy obecnym klimacie politycznym „administracja Trumpa całkowicie się cofa” – powiedziała. Od 2017 r. administracja Trumpa wprowadziła zmiany, które oznaczają, że kontrola urodzeń nie jest już gwarantowana, powiedział Sackin.

Ograniczanie dostępu do edukacji w zakresie kontroli urodzeń, opcje

Kolejną kwestią zawiązaną w sądach, która bezpośrednio dotyczy kobiet i ich opcji antykoncepcji, jest Tytuł X (5), narodowy program dotacji na przystępną cenowo kontrolę urodzeń. Zapewnia, że ​​każda osoba ma dostęp do opieki profilaktycznej, kontroli urodzeń i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową i obsługuje 4 miliony ludzi rocznie, powiedział Sackin.

Co należy wiedzieć o możliwych zmianach, takich jak grupy defundujące, takie jak planowane rodzicielstwo

W lutym 2018 r. administracja Trumpa wydała ogłoszenie o możliwości finansowania (FOA) (6), mówiąc, że zmienia priorytety programu Title X, powiedział Sackin. FOA przewiduje, że wszystkie przyszłe dotacje z tytułu X będą traktowane priorytetowo przez organizacje lub świadczeniodawców, którzy doradzają pacjentom tylko w zakresie świadomości płodności, abstynencji i/lub poradnictwa małżeńskiego, a nie organizacji, które specjalizują się w pełnym zakresie kontroli urodzeń i innych opcjach w opiece reprodukcyjnej . (Wszelkie inne organizacje otrzymujące obecnie fundusze w ramach tytułu X kończą je w tym roku, nawet jeśli dotacja miała trwać dłużej.) W przeszłości dotacje rozdzielano wśród tych, którzy pokrywali największe potrzeby pacjentów. Sackin powiedział, że Planned Parenthood i inne organizacje wystąpiły z administracją Trumpa do sądu w tej sprawie, a sprawa jest w toku.

Categories: Uncategorized